خانه » کسب و کار » مارکتینگ » تحقیقات بازار » تحلیل بازار اپلیکیشن های کرایه خودرو در تندتک

تحلیل بازار اپلیکیشن های کرایه خودرو در تندتک

بعد از کارپینو(اپلیکیشن تاکسیرانی تهران) https://ajancy.cab اپلیکیشن آژانس ها هم با تبلیغات فراوان، در تهران وارد بازار شد.

 

 

همین چندسال پیش بود که تاکسی یاب اولین اپلیکیشن تاکسی یابی آنلاین وارد بازار استارتاپی نه چندان داغ اون دوران و تهران, هنوز سنتی اون موقع ها شد که صد البته خیلی اقبالی بهش نبود. حتی یادمه من به عنوان یک IT Man هم خیلی خوشبین نبودم بهش. اما در دگردیسی که در اون سازمان اتفاق افتاد و حضور بزرگانی مثل دکتر محمد معین در اون سازمان تاکسی یاب به اسنپ ریبرندینگ کرد و این بار با تجربه های بزرگان و صدالبته حمایت مالی سرمایه گذاران دورنگر جدید، اسنپ ترکوند.
اون روزا رو یادمونه که همه این جمله رو تکرار میکردن :
“اسنپ ترکونده!!! ”
چندی نگذشت که سازمان پیشرو اسنپ هم مثل اکثر سازمان های حاضر در ایران شروع کرد به از دست دادن یا شاید هم نوسازی مهره های اصلیش، که شایعات انقدر زیاد هستند در این زمینه که توضیح ندادنشون بهتره.
به هرحال و به صورت مثلا کاملا تصادفی، همزمان با این ریزش خبر از اپلیکیشن جدیدی به اسم تپسی رسید.
که اون روزا همه میگفتن قطعا شکست میخوره و عمرا نمیتونه دووم بیاره. ولی به هرشکل تپسی با وسواس های متفاوتی نسبت به اسنپ وارد چرخه ی بازی شد و به اندازه ی توان خودش سهم مناسبی رو از بازار به دست آورد.
حالا با پیشرفت این دو پدیده استارتاپی مثل هر کجای دیگر اقتصاد بیمار این مملکت سر و کله رانت خواران دولتی و غیر دولتی پیدا شد و ادعاهای مسخره و رفتار ماقبل قاجارشان مضحکه عموم شد..
مثلا در جایی عده ای به اسم راننده تاکسی تجمع میکنند و شعار می دهند : “اسنپ آمریکایی نابود باید گردد”
که هر بار این را میشنوم لبخند به پهنای صورتم باز می شود.
جدای از اینکه سیاست های جدید Uber در جهان مورد مواخذه همگان قرار گرفته ولی باز به نظرم زوده که بخوایم آینده اسنپ و تپسی رو با uber مقایسه کنیم.
اما چیزی که به نظرم قطعا به شکل جاری اش جوابگو نیست اپلیکیشن رسمی تاکسیرانی یعنی کارپینو هست که جدای از قیمت های به شدت بالای اون مشکلات اساسی دیگه ای هم داره که میشه سر فرصت و در نوشتار دیگه ای بهش پرداخت.
البته چون بیزنس مدل و زیرساخت های اجرایی آژانسی متفاوت از کارپینوه به نظرم توانایی رقابت و پیشرفت بیشتری داره. ولی مسله اصلی هسته متمرکز و یکدست در اسنپ و تپسی هست که در رقبای دولتی این هسته وجود نداره و بروکراسی و روال مدیریتی کلاسیک و احتمالا گانت چارت های مالی و اجرایی کلاسیک هیچ وقت فرصت ابراز وجود به اون ها رو در برابر اسنپ و تپسی نخواهد داد.

#مسعودبیگی
#تندتک

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

بیانیه روز برنامه نویس

Reading Mode پیش گفتار: برای پیاده سازی و تدوین این بیانیه ما کارگروهی با حضور ...