خانه » اخبار تکنولوژی » جشنواره وب ایران

جشنواره وب ایران

  فرصت شد که نگاهی به کاندیداهای جشنواره وب ایران امسال بییندازم و نکاتی را عرض کنم، البته نکات بسیاری هست که اهم آن‌ها را ذکر می‌کند برخی از این نکات هر سالی که این جشنواره را دنبال کرده‌ام برایم محل سئوال بوده ولی متاسفانه هنوز هم پاسخی برایشان یافت نکرده‌ام. نکته اول آن است که یعنی چه که سایتی که خودش حامی جشنواره است، در آن شرکت کرده و کاندیدا هم شده؟! کجای دنیا چنین کاری می‌کنند؟! به فرض که اصلا از نظر مقررات جشنواره این کار اشکالی ندارد، آیا با این کار بی‌طرفی زیر سئوال نمی‌رود؟! فرصت شد…

بررسی کلی

امتیازبندی این برای اولین بار

 

فرصت شد که نگاهی به کاندیداهای جشنواره وب ایران امسال بییندازم و نکاتی را عرض کنم، البته نکات بسیاری هست که اهم آن‌ها را ذکر می‌کند برخی از این نکات هر سالی که این جشنواره را دنبال کرده‌ام برایم محل سئوال بوده ولی متاسفانه هنوز هم پاسخی برایشان یافت نکرده‌ام.
نکته اول آن است که یعنی چه که سایتی که خودش حامی جشنواره است، در آن شرکت کرده و کاندیدا هم شده؟! کجای دنیا چنین کاری می‌کنند؟! به فرض که اصلا از نظر مقررات جشنواره این کار اشکالی ندارد، آیا با این کار بی‌طرفی زیر سئوال نمی‌رود؟!

فرصت شد که نگاهی به کاندیداهای جشنواره وب ایران امسال بییندازم و نکاتی را عرض کنم، البته نکات بسیاری هست که اهم آن‌ها را ذکر می‌کند برخی از این نکات هر سالی که این جشنواره را دنبال کرده‌ام برایم محل سئوال بوده ولی متاسفانه هنوز هم پاسخی برایشان یافت نکرده‌ام.
نکته اول آن است که یعنی چه که سایتی که خودش حامی جشنواره است، در آن شرکت کرده و کاندیدا هم شده؟! کجای دنیا چنین کاری می‌کنند؟! به فرض که اصلا از نظر مقررات جشنواره این کار اشکالی ندارد، آیا با این کار بی‌طرفی زیر سئوال نمی‌رود؟!
نکته دوم این که شاهدیم یک سایت یا اپلیکیشن که سال گذشته و سال‌های گذشته هم در بین کاندیداها بوده و رتبه برتر را هم آورده، دوباره امسال نیز در جمع کاندیداها است و کارش و ساختارش هم نسبت به سال یا سال‌های گذشته که در این جشنواره کاندیدا بوده و رتبه آورده هم حداقل از نظر ظاهری هیچ تغییری نکرده، آیا واقعا این ساختار انتخاب کاندیدا منطقی است؟! آیا ما به یه چیزی مثل مسابقات یورو ویژن نیاز نداریم که فقط وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که سال ارائه‌شان به بازار است را معرفی کند و برای آن‌ها که تازه‌واردند انگیزه ایجاد کند؟
نکته آن است که مدت‌هاست این جشنواره سندیتش را برای من از دست داده، دو سال است که در آن شرکت نمی‌کنم، در یکی از سال‌ها که با وب‌سایت رادیو پدیده در این جشنواره شرکت کرده بودم معلوم نشد چرا در آخرین دقایق حذف شدیم و به جمع کاندیداها نرفتیم، سال بعد هم که به جمع کاندیدا‌ها رفتیم، وب‌سایت «موسیقی ما» به عنوان رتبه برتر انتخاب شد –که امسال هم جزو کاندیداهاست-. همچنان برایم سئوال است که این سایت که هنوز هم یک نسخه موبایل ندارد، سئوی نامناسابی دارد و ورودی گوگلش افتضاح است، برای رتبه الکسا کلیک‌دزدی می‌کند، و زمانی که در این جشنواره رقیب ما بود موزیک استریمینگ هم نداشت و در حال حاضر هم به بدوی ترین شکل این خدمت را ارائه می‌دهد چرا هر سال باید جزو کاندیداها باشد و تازه در آن سالی هم که رقیب ما بود رتبه اول را به دست بیاورد؟ سئوالی که البته پاسخش را در خارج از گود جشنواره، در حواشی و داورانش باید به دست بیاوریم!
از این روست که ما دیگر در این جشنواره شرکت نمی‌کنیم و به کسی هم توصیه نمی‌کنیم که شرکت کند. به عنوان یک فعال وب، به نظرم ساختار این جشنواره، استعداد‌ها را کور می‌کند و افرادی که تازه وارد این حوزه شده‌اند و شناختی از ساختار جشنواره و داورانش ندارند را دلسرد می‌کند و این که متاسفانه در نداشتن صداقت و بی‌طرفی برگزارکنندگانش به یقین رسیده‌ام!
چه طور ممکن است جناب آقای شلیله، که سرمایه گذاری اصلی شرکتش، مجموعه سرآواست و با این شرکت رابطه تجاری منسجم دارد در سال‌های قبل در راس این جشنواره و امسال هم در هیئت داوران و برگزارکنندگان باشد؟! آیا این مسئله نتیجه‌اش جز این می‌شود که وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های متعلق به سرآوا همیشه جزو کاندیداها هستند؟! و جشنواره‌ای که هنوز حتی یک اساسنامه درست و حسابی هم ندارد هر بار این ناداوری را با توجیه‌های خلق الساعه رفع و رجوع کند؟!
در جشنواره وب و موبایل ابهام و عدم‌شفافیت و ایرادات ساختاری موج می‌زند، لطفا بگویید می‌‌خواهیم جشنی برگزار کنیم به رفقایمان جایزه بدهیم، دمتان هم گرم، اما بقیه را ابله فرض نکنید! دم خروس مدت‌هاست بیرون زده، قسم حضرت عباستان را یک ریال هم خریدار نیستیم!

نویسنده: مانی اکبرپور

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

یک نظر

 1. و ایضا اضافه کن سایت سازی که نه در لیست سایت سازهای پر طرفدار در کشوره نه در نتایج جستجو دیده میشه و نه اصلا سایت درست حسابی داره.
  حتی سایتم نمیسازه . شده کاندید جشنواره
  حتی صفحه همکاری با ما و… نات فونده ولی شده کاندید
  حتی یک دونه نمونه قالبم نداره شده کاندید
  یه نمونه مشتری هم نداره شده کاندید
  اسم نمیارم گناه داره خودتون برید پیداش کنید و تامل کنید !

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

توییت پاول دووروف

تلگرام با انتقال ترافیک ایران به اروپا آورهیت کرد

Reading Modeبا توجه به انتقال ترافیک کاربران ایرانی تلگرام به سرورهای اروپا یک یا چند ...