خانه » اخبار تکنولوژی » اینستاگرام

اینستاگرام

اینستاگرام محبوب‌ترین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی در ایران است که بیشتر از ۲۰میلیون کاربر دارد. در این مقاله دربارۀ رفتار کاربران ایرانی اینستاگرام خواهیم گفت.

اینستاگرام برنامه‌ای کاربردی و رسانه‌ای اجتماعی است که اساس راه‌اندازی آن تبادل عکس در اینترنت است. این برنامه در سال ۲۰۱۰ جهان را تسخیر کرد.

تنها دو ماه بعد از راه‌اندازی، اینستاگرام توانست یک میلیون کاربر جذب کندو بعد از گذشت یک سال ۱۰میلیون کاربر به‌دست آورد. نگاهی به رشد اینستاگرام در طول این سال‌ها بیندازیم:

۱میلیون کاربر ثبت‌شده در دسامبر ۲۰۱۰؛

۱۰میلیون کاربر ثبت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۱؛

۸۰میلیون کاربر ثبت‌شده در جولای ۲۰۱۲؛

۱۳۰میلیون کاربر ثبت‌شده در ژون ۲۰۱۳؛

۱۵۰میلیون کاربر ثبت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۳؛

۳۰۰میلیون کاربر ثبت‌شده در دسامبر ۲۰۱۴؛

۴۰۰میلیون کاربر ثبت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۵؛

۵۰۰میلیون کاربر ثبت‌شده در ژون ۲۰۱۶؛

۶۰۰میلیون کاربر ثبت‌شده در دسامبر ۲۰۱۶؛

۷۰۰میلیون کاربر ثبت‌شده در آوریل ۲۰۱۷.

توجه کنید که فیس‌بوک در مارس ۲۰۱۲، اینستاگرام را به مبلغ ۱میلیارد دلار پول نقد و سهام خریداری کرد.پس از ۶ سال، اینستاگرام ۶۰۰میلیون کاربر به‌دست آورد؛ در‌حالی‌که فیس‌بوک در آغاز سال ششم فعالیت خود، ۴۳۱‌میلیون کاربر به دست آورده بود. از مارس ۲۰۱۷، فیس‌بوک ۱.۹۴ میلیارد کاربر دارد.

محبوب‌ترین رسانۀ اجتماعی در ایرانایران رابطۀ پیچیده‌ای با پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی دارد. حتماً می‌دانید که فیس‌بوک و توییتر در ایران مسدود شده‌‌اند؛ اگرچه اکثر اعضای کابینۀ روحانی در این شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. اینستاگرام تنها پلتفرممحبوب رسانه‌های اجتماعی است که در کشور مسدود نشده است.

درحال حاضر هیچ آمار دقیقی دربارۀ کاربران اینستاگرام در ایران وجود ندارد؛ اما اگر تعداد دانلودهای اینستاگرم در کافه‌بازار را که محبوب‌ترین بازار اندرویدی ایران است مشاهده کنیم، متوجه می‌شویم که بیش از ۱۶میلیون دانلود انجام شده است. با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانلودها از گوگل‌پلی انجام شده است و اینکه ۶‌تا‌۷ میلیون آیفون در کشور وجود دارد که احتمالاً اینستاگرام را از اپ‌استور نصب کرده‌اند، تخمین می‌زنیم اینستاگرام باید بیش از ۲۰میلیون کاربر در ایران داشته باشد. این یعنی ۲.۸۵ درصد از کاربران اینستاگرام ایرانیان هستند. با درنظرگرفتن اینکه ۴تا۵ میلیون ایرانی خارج از کشور زندگی می‌کنند، این میزان به ۳درصد خواهد رسید.اینستاگرم، ستاره‌ها و بازی تاج و تختراه‌‌های دیگری برای درک محبوبیت اینستاگرام در ایران وجود دارد. اگر شما به صفحۀ اینستاگرام بازیگران مشهور ایرانی مانند مهناز افشارنگاه کنید، می‌بینید که او ۶میلیون دنبال‌کننده دارد. در تحقیق ما،بیشترین تعداد دنبال‌کنندگان در اینستاگرام متعلق به این بازیگر است.

یکی دیگر از صفحات جالب کاربران ایرانی که ما در اینستاگرام پیدا کردیم، صفحۀ اختصاصی فیلم بازی تاج و تخت بود. برای درک محبوبیت این سریال در داخل ایران در مقایسه با جهان، کافی است بگوییم این صفحه دارای ۱۰۸هزار دنبال‌کننده است؛ درحالی‌که صفحۀ رسمی بازی تاج و تخت ۳.۱میلیون دنبال‌کننده در جهان دارد.

یعنی ۳.۴درصد کل طرف‌داران سریال بازی تارج و تخت در جهان را ایرانیان تشکیل می‌دهند. آمار و ارقام کافی است. حال بیاید به اینفوگرافیک بپردازیم:

نظربازار و تکراسا پرسش‌نامه‌ای برای بررسی وضعیت اینترنت و استفاده از رسانه‌های اجتماعی در ایران طراحی کردند. نظربازار یک پلتفرم تحقیقاتی در بازار ایران است که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نظرسنجی‌ها را تعریف کنند و انگیزه‌هایی برای مصرف‌کنندگان برای پاسخ‌دادن به این نظرسنجی‌ها ایجاد می‌کند. تعداد ۳٫۷۰۷ ایرانی ۱۸تا۶۵ سال به پرسش‌نامۀ ما پاسخ داده‌اند که ۲.۸۲۹ نفر از آن‌ها مرد و ۸۷۸ نفر از آن‌ها زن هستند.

 

اینفوگرافیک

نظربازار

شبکه_اجتماعی

اینستاگرام

تندتک

@tondTech

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

کسب و کارهای آنلاین مستقل

برترین کسب و کارهای آنلاین مستقل ( بوت استرپینگ ) ایران

Reading Modeکسب و کارهای آنلاین مستقل انتخاب ما برای این مرحله از جایزه آوارس است ...