خانه » تحلیل » وب اپلیکیشن یا native اپلیکیشن؟

وب اپلیکیشن یا native اپلیکیشن؟

در بسیاری از شرکت ها، تولید نرم افزار های موبایل بخش مهمی را به خود اختصاص می دهد. در این رابطه راه های متنوعی در اختیار برنامه نویسان قرار دارد که با توجه به شرایط کاری می توانند یک یا چند راه را برای توسعه نرم افزار های خود انتخاب کنند. در این مقاله قصد داریم دو روش برنامه نویسی نرم افزار های تلفن های هوشمند را بررسی کنیم. روش اول توسعه برنامه به صورت هیبرید و روش دوم توسعه برنامه به روش Native است. برنامه نویسی هیبرید چیست ؟ به برنامه نویسی با زبان های تحت وب برای ساخت…

بررسی کلی

امتیازبندی 4.8 ( 1 نظرسنجی ها)

در بسیاری از شرکت ها، تولید نرم افزار های موبایل بخش مهمی را به خود اختصاص می دهد. در این رابطه راه های متنوعی در اختیار برنامه نویسان قرار دارد که با توجه به شرایط کاری می توانند یک یا چند راه را برای توسعه نرم افزار های خود انتخاب کنند.

در این مقاله قصد داریم دو روش برنامه نویسی نرم افزار های تلفن های هوشمند را بررسی کنیم. روش اول توسعه برنامه به صورت هیبرید و روش دوم توسعه برنامه به روش Native است.

برنامه نویسی هیبرید چیست ؟

به برنامه نویسی با زبان های تحت وب برای ساخت نرم افزار، برنامه نویسی هیبرید می گویند. به عنوان مثال Framework های Ionic و Cordove از جمله Framework های هیبرید می باشند.

برتری برنامه نویسی هیبرید نسبت به Native

یکی از مهمترین برتری های برنامه نویسی هیبرید امکان ساخت یک برنامه و اجرای آن در سیستم عامل های مختلف است. به صورت کلی  همه سیستم عامل هایی که امکان نمایش صفحات اینترنتی را داشته باشند و Framework هیبرید روی آنها نصب شود، امکان نمایش نرم افزار را دارند. از طرف دیگر امکان ساخت ظاهری مشابه در سیستم عامل های مختلف به سادگی فراهم است.

از طرف دیگر هزینه ی توسعه نرم افزار به صورت هیبرید ارزان تر و نگهداری از آن آسانتر و برای ساخت پروتوتایپ ها بسیار مناسب است.

یکی دیگر از ویژگی های برنامه نویسی هیبرید امکان استفاده از لایبری های جاوا اسکریپت موجود است که باعث افزایش سرعت برنامه نویسی می شود.

ضعف های برنامه نویسی هیبرید

متاسفانه برنامه نویسی هیبرید ضعف های بزرگی دارد که باعث شده استقبال چندانی از این نرم افزار ها نشود. البته با توسعه ی سخت افزار و مرورگرهای موبایل این روش برنامه نویسی بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بزرگترین مشکل این روش برنامه نویسی این است که یک Framework جاوا اسکریپت که شامل خیلی از API هاییست که مورد نیاز نیست باید به همراه برنامه باشد. به علاوه باید کتابخانه های زیادی برای طراحی رابط کاربری همراه نرم افزار باشد، به عنوان مثال jQuery یا AngularJS . همچنین این مشکل باعث افزایش حجم فایل اجرایی نرم افزار می شود.

از طرف دیگر شباهت کم رابط کاربری نرم افزار و دیگر نرم افزار های Native که باعث می شود حس مناسبی به کاربران برنامه ندهد و احساس ایستایی در رابط کاریری بدهد.

ضعف دیگر سرعت اجرای برنامه و عملکرد ضعیف آن در واکنش به خواسته های کاربر است.

دسترسی به همه ی امکانات سیستم عامل وجود ندارد و همچنین امکان نبود آموزش و داکیومنت مناسب هم از ضعف های این روش برنامه نویسی محسوب می شود.

برتری های برنامه نویسی Native

بهترین عملکرد در رابطه با در خواست های کاربر و ارائه ی بهترین تجربه ی کاربری به کاربر از مهمترین ویژگی های این روش برنامه نویسی است.

رابط کاربری طبیعی و همخوانی با دیگر اجزای سیستم عامل به کاربران احساس راحتی و سادگی در کار با نرم افزار می دهد.

دسترسی مستقیم به بخش های مختلف سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل به برنامه نویس امکان کنترل کامل بر روی درخواست ها را می دهد.

امکان استفاده از IDE سیستم عامل و ابزار های آماده شده برای توسعه نرم افزار فراهم است. به علاوه داکیومنت های بسیار کاملی در اختیار برنامه نویس قرار می دهد.

یکی دیگر از ویژگی توسعه به صورت Native امکان استفاده از دیباگرها و ارائه ی بهترین نتیجه برای مارک های خاص است.

ضعف های برنامه نویسی به صورت Native

هزینه ی زیاد توسعه ی نرم افزار ها به صورت Native بزرگترین مشکل این روش برنامه نویسی است.

در این روش نیاز است به زبانی که برای توسعه نرم افزار های Native در سیستم عامل خاص وجود دارد تسلط داشته باشیم.

برای هر سیستم عامل باید از کد های جداگانه ای استفاده شود در نتیجه نگهداری از نرم افزار سخت تر می شود.

تفاوت در IDE ها و ابزارهای سیستم عامل های مختلف از جمله نقاط ضعف این روش برنامه نویسی می باشد.

نتیجه گیری

در حال حاضر توسعه ی نرم افزار با Framework های هیبرید برای اجرای پروژه های کوچک و بیشتر پروتوتایپ ها (Prototype) مناسب است و کاربرهای زیادی ندارد.

نبود یا کمبود آموزش های برنامه نویسی هیبرید و ضعف در فراهم کردن نیازهای کاربر و سرعت کم اجرا برنامه نویسان و شرکت های توسعه نرم افزار را از توسعه نرم افزار با این روش برنامه نویسی دور نگه داشته است.

در آینده با افزایش قدرت سخت افزار و  مرورگرها می توان امید داشت که این روش برنامه نویسی توسعه ی بیشتر پیدا کند.

منبع: http://digiways.ir/

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

وبینار ایوند

راهنمای ورود به وبینارهای ایوند

Reading Mode براش شروع وبینار  باید وارد سایت ایوند شوید، و سپس به بلیط های ...