خانه » کسب و کار » مفاهیم استارتاپی » ۱۸ اشتباه که استارتاپ ها را از بین می برد.بخش سوم

۱۸ اشتباه که استارتاپ ها را از بین می برد.بخش سوم

⁠۱۳٫جذب بیش از حد سرمایه

جذب زیاد سرمایه به احتمال خوبی باعث می‌شود شما فکر کنید به موفّقیت بزرگی دست یافتید قبل از این که چیز مفیدی درست کنید. اما توجّه داشته باشید که شما می‌خواهید کاربرانتان را تحت تاثیر قرار دهید نه سرمایه‌گذارها.

زمانی که شما بیش از حد سرمایه می گیرید تغییر مسیر سخت تر می شود.

یکی دیگر از اشکالات سرمایه گذاری های بزرگ زمان است. شما نمی خواهید بیشتر وقت خود را با سرمایه گذاران صرف کنید در حالی که رقبای شما زمان خود را برای ساختن صرف می کنند.

۱۴٫مدیریت ضعیف سرمایه گذارها
به عنوان یک موسس , شما باید سرمایه گذاران خود را مدیریت کنید. شما نباید آنها را نادیده بگیرید, زیرا ممکن است بینش مفیدی داشته باشند. اما نباید اجازه دهید که شرکت را اداره کنند. اگر سرمایه گذاران دیدگاه کافی برای شروع استارت آپ ها را دارند چرا خود آنها شروع نمی کنند.
بیشتر انرژی موسسان بجای پیشرفت استارت آپ, در اختلاف با سرمایه گذاران مصرف می شود. اگر قرار است بین راضی کردن سرمایه‌گذار و کاربرتان یکی را انتخاب کنید، همیشه کاربر را برگزینید؛ زیرا اگر کاربر راضی باشد سرمایه‌گذارتان بالاخره پول درمی‌آورد.

۱۵٫فداکردن کاربران برای سود
همانطور که در قبلا گفتم اگر چیزی را که کاربران می خواهند بسازید , شما موفق خواهید شد. اگر دقت کرده باشید در مورد مدل کسب و کار چیزی نگفته ایم. نه به این دلیل که پول مهم نیست. به این شکل نیست که موسسان استارت آپ ها را شروع کنند بدون اینکه انتظار سود از آن را نداشته باشند. دلیل اینکه به موسسان می گوییم که در ابتدای کار نگران مدل کسب و کار نباشد برای این است که ساختن چیزی که کاربران می خواهند سخت تر است.
شما همیشه می‌توانید بعداً پول دربیاورید امّا این موضوع درباره راضی نگه داشتن کاربران صادق نیست. باید در حال حاضر چیزی که نیاز دارند را درست کنید.

۱۶٫درگیر کار نشدن
اکثر برنامه نویسان دوست دارند وقت خود را به نوشتن کد اختصاص دهند و شخص دیگری را مسئول انجام کارها و سود دهی شرکت کنند البته این به دلیل تنبلی آنها نیست. کسب و کار بر پایه ی روابط آدم هاست . اگر می خواهید کاربران را جذب کنید , مطمئنا باید از رایانه خود فاصله بگیرید و به جستجو بپردازید , بیرون بروید و ارتباط برقرار کنید. اگر خودتان این کارها را انجام دهید احتمال موفقیتتان بیشتر می شود.

۱۷٫دعوای بین موسس ها
دعوای بین موسسان شگفت انگیز است. حدود ۲۰ درصد سهامداران, موسس دیگر را ترک می کنند.اغلب این اتفاق رخ می دهد تا زمانی که ما نگرش خود را نسب به حق تقدم تغییر دهیم. راه های مناسبی برای خروج افراد وجود دارد.
خروج یک موسس , استارت آپ را از بین نمی برد که معمولا در استارت آپ های موفق این اتفاق رخ می دهد. اکثر اختلافات به دلیل شرایط و وضعیت موجود نیست بلکه بخاطر خود افراد است. احتمالا افراد مسائلی دارند که در شروع استارت آپ ها مطرح نکرده اند. یک استارت آپ را با کسی که دوست ندارید شروع نکنید و نگران نباشید که کسی دیگر را پیدا نخواهید کرد. مهمترین موضوع برای شروع یک استارت آپ افراد هستند. بنابراین در این مورد مصالحه نکنید.

۱۸٫تلاش نکردن از صمیم قلب
نداشتن عزم کافی برای به پایان بردن استارت‌آپ، کم نیست. اگر فکر می‌کنید که گزینه‌های دیگری هم در زندگی خود به جز کار روی استارت‌آپتان دارید، احتمالاً از لحاظ ذهنی درگیر آن‌ها می‌مانید و این باعث می‌شود تمام تلاشتان را نکنید.
این موضوع به این معنی نیست که از کارهای روزانه خود دست بکشید .حدس میزنم افرادی وجود دارند که اگر تمام وقت خود را درگیر استارت آپ کنند می توانند موفق شوند اما این کار را نمی کنند. اکثر استارت آپ ها شکست می خورند زیرا چیزی را که مردم می خواهند را انجام نمی دهند و دلیل اصلی آن این است که به اندازه کافی تلاش نمی کنند.

نکات :
۱٫این لیست کاملی از علل شکست است, فقط آنهایی که می توایند کنترل کنید. البته چند مورد را نمی توانید کنترل کنید به ویژه بی نظمی و بدشانسی.
۲٫همیشه از نظر زمان و منابع بیشتر از آنچه فکر می کنید نیاز دارید شاید ۵۰ تا ۱۰۰ درصد.
۳٫بعضی از سرمایه گذارها ارزیابی ها را پایین می گیرند تا ببینند واقعا خواسته ی شما چییست.

 

مترجم: هادی کرمی

tondtech.ir

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

‌بنیانگذار دیجیکالا

Reading Modeاینکه یک سایت چقدر برای برندتجاری خود اهمیت قایل شودو حاضر نباشدبرند خودرا مخدوش ...