خانه » آموزش » فاجعه ی خود فول استک دولوپر پنداری

فاجعه ی خود فول استک دولوپر پنداری

شاید خیلی از مدیران و راهبران سیستم ها این روزها با پوزیشن شغلی فول استک دولوپر(ترجمان فارسی: توسعه دهنده آچارفرانسه طور) آشنایی داریم
در میان تمام باید ها و نباید ها و شایدها و اما و اگرهای موجود در جامعه استارتاپی با توجه به فلسفه عالی گرایی ام، من همیشه با استفاده از این پوزیشن در سازمان ها مخالف بوده ام چون پیدا کردن شخصی که در همه لایه ها به صورت کامل تسلط داشته باشد کمی دور از ذهن و عقل است.

https://hive.ir/wp-content/uploads/2015/02/fullstack_developer.png
عموما هم کسانی که خودشان را فول استک می دانند از سمت Front شروع می کنند و پس از آشنایی نسبی با یک زبان Back end در یکی دو سیستم کوچک وارد فاز تحلیل پروژه می شوند و با توجه به اینکه پروژه نوشته شده شان کار میکند به این نتیچه می رسند که همه چیز ردیف است
آما مسئله آن جاست که به این سیستم یک استرس تست ساده بدهید از کوئری های دیتابیس (که عموما علاقه ای هم به کوئری نویسی و جوین زدن ندارند و از قابلیت های ORM استفاده میکنند ) بگیر تا خود بخش فرانت شان دچار تزلزل و باگ و عموما بن بست می شود.
به همین دلیل عموما برنامه نویسانی که برخلاف این دوستان از سمت Back end شروع کرده اند و عموما اطلاعات بیشتری دارند مسیر دیگری را در پیش میگیرند، که به سه نقطه ی بعدی یعنی برنامه نویس ارشد، مدیریت پروژه و تحلیل گر و در نهایت مدیریت محصول می انجامد
و چقدر شیرین خواهد بود که دانش فنی زیر بستر مدیریت پروژه یا محصولی بشود که قرار است با دانش جلو برود
البته قطعا و یقینا مدیریت پروژه و محصول فرای درس های خوانده شده در رشته ی نرم افزار دانش نیاز دارد که رشته هایی مثل مهندسی صنایع و MBA دقیقا و به حق خیلی جدی تر و دقیق تر به این دانش پرداخته اند ولی همیشه راه برای مطالعه باز است و خیلی از همین نسل دوره های مختلف را گذرانده اند تا بتوانند دگردیسی کامل و درستی داشته باشند.

کیس شماره ۱:
پروژه با تفضیلات فراوان
خود فول استک دولوپر پندار: بنده یک نفره در یک هفته کل کار را خواهم بست (شیشکی احتمالی موئلف و خوانندگان)
مدیر پروژه : باید اول تحلیل کنیم کامل بعد به شما نفر ساعت اعلام خواهیم کرد
کلاهبردار: ۵۰ تومن بریز به کارتم غصه هیچی رو نخور

کیس شماره ۲:
پروژه نیمه کاره و پر از مشکل ما را تکمیل کنید:
خود فول استک دولوپر پندار: بنده یک نفره در یک هفته کل کار را خواهم بست (شیشکی احتمالی موئلف و خوانندگان)
مدیر پروژه : باید اول تحلیل کنیم کامل بعد به شما نفر ساعت اعلام خواهیم کرد احتمال زیادی برای بازنویسی کامل پروژه هست چون عموما هزینه زمانی ریالی بازنویسی کمتر از بهینه سازی سیستم موجود است.
کلاهبردار: ۵۰ تومن بریز به کارتم غصه هیچی رو نخور

#مسعودبیگی
#تندتک
#توهم #ریسک_با_سازمان_به_هر_قیمتی

@tondTech

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

۲ نظر ها

  1. من هم دقیقا با این مشکلات مواجه هستم. چون پشتیبان فنی API الوپیک هستم روزانه با کلی مشتری با سایت های داغون مواجه هستم که یا خودشون سایت رو با وردپرس نوشته اند و یا متخصص نما براشون نوشته و خیلی راحت ادعاهای عجیب و غریب میکنند

  2. در مورد orm و جوین نزدن، استفاده از جوین خیلی بهینه تر هست اما همیشه برای پروژه های بزرگ orm و استفاده از relation ها پیشنهاد میشه چون توسعه پذیری محصول رو بسیار بالا میبره.
    ما برای پروژه خودمون که یک شبکه اجتماعی نسبتا بزرگ هست از جوین استفاده کردیم و بعد مجبور شدیم دوباره با سیستم orm بازنویسی کنیم.
    با تشکر

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

وبینار ایوند

راهنمای ورود به وبینارهای ایوند

Reading Mode براش شروع وبینار  باید وارد سایت ایوند شوید، و سپس به بلیط های ...