خانه » اخبار تکنولوژی » بیانیه روز برنامه نویس
بیانیه روز برنامه نویس

بیانیه روز برنامه نویس

پیش گفتار: برای پیاده سازی و تدوین این بیانیه ما کارگروهی با حضور حدود ۸۰ نفر از برنامه نویسان و مدیران پروژه ی خوب و مطرح با تجربه ها و مشخصات متفاوت را تشکیل دادیم، و در چند نسخه به یک بیانیه رسیدیم، در زمان بازبینی نهایی این بیانیه دوست عزیزم امیر کشاورز از منتورها و فعالان حوزه استارتاپی پیام گرم و ارزشمندی را برای من فرستاد که با هم در ادامه میخوانیم: "مسعود بیگی نازنین این بیانیه رو خوندم، به طرز عجیبی یکطرفه بود تلاشت برای احقاق حقوق برنامه نویسان قابل تحسین است و بنده هم از آن حمایت…

بررسی کلی

امتیازبندی 4.9 ( 2 نظرسنجی ها)

پیش گفتار:
برای پیاده سازی و تدوین این بیانیه ما کارگروهی با حضور حدود ۸۰ نفر از برنامه نویسان و مدیران پروژه ی خوب و مطرح با تجربه ها و مشخصات متفاوت را تشکیل دادیم، و در چند نسخه به یک بیانیه رسیدیم، در زمان بازبینی نهایی این بیانیه دوست عزیزم امیر کشاورز از منتورها و فعالان حوزه استارتاپی پیام گرم و ارزشمندی را برای من فرستاد که با هم در ادامه میخوانیم:
“مسعود بیگی نازنین
این بیانیه رو خوندم، به طرز عجیبی یکطرفه بود
تلاشت برای احقاق حقوق برنامه نویسان قابل تحسین است و بنده هم از آن حمایت میکن.
با کمال احترام به همه ی برنامه نویسان شریف که شراففتمندانه کار میکنند،
اما تعداد زیادی پروژه به دلیل بی تعهدی و بی کفایتی عده ای برنامه نویس دچار خسارات زیادی شده…
بنده به شخصه با چند تیم معروفی که اسم نمیارم کار کردم
بعد از ۸ ماه پروژه به صفر برگشت و تازه چک داشتیم تونستیم پولمون رو بگیریم
به عنوان شخصی که هم تجربه برنامه نویسی دارم و هم کسب و کار استارتاپی معتقدم با برنامه نویسها باید محکم گرفت و از سخت گیریها بعدا ببخشیم
چون کسی که با یک دوره ۱۰۰ ساعته برنامه نویس شده قطعا قدر زمان خودش رو نمیدونه، زمان کارفرما رو هم هدر میده…

ضمنا این نکته رو هم اضافه کنم که کارفرمای بد هم هست و میتونه باعث
اذیت بشه…
بعضیا حتی خودشون نمیدونن چی میخوان
اما خسارتی که یک کسب و کار میبینه قابل قیاس نیست…

نمونه ای دیدم که پروژه وب سایت رو ۴۰ میلیون با دلار ۲۵۰۰ قیمت دادن و با جوملا نوشتن و الان بعد از ۶ ماه به نقطه بازنویسی رسیده

در انتها ضمن احترام به تمامی انسانهای شریف در فعالیت حرفه‌ای خودشون
اگر جامعه برنامه نویسان به دنبال حقوقشون هستند
به نظرم بهتره افراد ناسالم رو از جامعه خودشون طرد کرده و فرهنگ صحیح مشارکت و محیط کار‌ ا فرابگیرندو اعتماد رو به کارفرماها بازگردانند.”

این پیام را به این علت در ابتدای بیانیه آوردیم تا به خودمان و کارفرمایان و سایر بازیگران اکوسیستم یادآوری کنیم که استفاده نابه جا از مهره ها چطور ممکن است به مات شدن یک شطرنج باز بیانجامد. اکثر قریب به اتفاق ایراداتی که در بالا وارد شده به دو علت است، اول عدم استفاده از یک سیستم منطقی جهت آزمایش توانایی طرف مذاکره از طرف Product owner و دوم سادگی، بی تجربگی و یا جهالت برنامه نویسی که حاضر به انجام پروژه ای خارج از توانش شده، که هر دو به نظر ما ایراد Product owner است، چرا که اگر با یک برنامه ریزی درست و استفاده از مشاوران مناسب جلو بروند، هرگز به چنین بن بست هایی نمی رسیم. متاسفانه ما به جای آنکه روی کیفیت خدمات تاکید داشته باشیم به روی سرعت و هزینه حداقلی آن مُصِّریم مثلا در بالا هیچ کجا در مورد اینکه چقدر هزینه بابت یک سایت جوملایی پرداخت شده و یا واقعا چطور قبول کردیم که یک پروژه جدی با جوملا بالا بیاید یا اصلا ارائه کننده ی خدمات تا به حال چه رزومه هایی در این زمینه داشته است اشاره نشده که این ها می توانند نقاط سیاه رفتار product owner باشند. پس ما قبل از خواندن این بیانیه، هر دوی این حالات را از ذهنمان خارج میکنیم و بی طرفانه با متن رو برو می شویم.

این سند، بیانیه ی جمعی از برنامه نویسان ایرانی است با ترکیب متفاوت تخصصی، سنی، قومی ، و جغرافیایی که لازم دیده شد تا در اختیار اکوسیستم کارآفرینی ایران و همچنین مراجع ذیصلاح انتفاعی و غیر انتفاعی قرار بگیرد باشد که یادمان نرود این چرخ دنده های ماشین توسعه ایران زمین چه دغدغه ها و مشکلاتی دارند و کجای رفتارمان با این خالقان رویاهای ما قابل اصلاح است، هچنین در بخشی از این بیانیه گفتارهایی با خود برنامه نویسان گنجانده شده است که امیدواریم با توسعه ی بیشتر آن به مرامنامه ای برسیم که هر برنامه نویسی قبل از شروع به کار حرفه ایش به عنوان پیش نیاز حتما این مرامنامه را بخواند بسیار خوشحال خواهیم شد اگر مربیان برنامه نویسی و آموزشگاه های برنامه نویسی هم در این راه همراه ما باشند، با توجه به عدم وجود هیچ گونه تشکل مستقل صنفی برای برنامه نویسان، به نظر می آید همدلی این ارکان اکوسیستم می تواند به نتایج بهتری برسد.

بخش نخست ، آنچه باید کارفرمایان بدانند:

 • برنامه نویس رو در بعضی موارد آزاد بگذارید. گاهی خلاقیت برنامه نویس شگفتی می آفرینه!
 • برنامه نویس ها خدا نیستند که کارشون مشکلی نداشته باشه. بخاطر باگ ها و خطاهای کوچیک اونها رو سرزنش نکنید!
 • ددلاینی که از طریق بخش های دیگه به بخش توسعه نرم افزار اجبار میشه، باعث فشار روحی و جسمی به تیم توسعه پروژه میشه و کار نادرستیه.
 • اعضای تیم توسعه حق دونستن اهداف دقیق پروژه رو دارن، اونا دزد و سارق ایده های درخشان شما نیستن ، بهشون دید مناسبی از پروژه و اهدافش رو بدین تا بتونن بهترین نتیجه رو رقم بزنن.
 • اعضای تیم توسعه عالم دهر نیستن و حق و زمان آموزش نیاز دارن.
 • ابزار کار تیم توسعه ذهن و بدنشون هست.به همین دلیل استفاده از ابزار هایی که به حفظ بدنشون و ذهنشون کمک میکنه واجبه.مثل میز و صندلی مناسب، سیستم سخت افزاری مناسب، مانیتور و حتمی مانیتور هایی با اندازه مناسب و برای ذهن ابزار هایی مثل اتاق استراحت و…
 • افراد تیم توسعه ماشین های کد زنی نیستن، در طول روز تایمی برای استراحت نیاز دارن.
 • برنامه نویسی، به تایمی که فرد پشت سیستم نشسته و مشغول کد زنی بوده یا تعداد خط کدی که مینویسه نیست، بلکه به مشکلاتی هست که حل میکنه و راهکارهایی که برای مشکلات ارائه میده. (یعنی تعیین KPI صحیح که رفع issue ها و انجام Work Package ها است . نه ساعت کار)
 • برنامه نویسی همون قدر که میتونه خلاقانه و لذت بخش باشه بعضی وقتا به همین میزان روتین و عذاب آور در صورت assign تسک های اینچنینی برای جلوگیری از demotivate شدن، تسک های موازی دیگه هم به شخص واگذار بشه.
 • از برنامه نویس انتظار #آچارفرانسگی نداشته باشید و اگر چنین نیازی با کیفیت بالا را دارید، می تونید براش هزینه های مناسبش رو خرج کنین.
 • برنامه نویسی یه کار فکریه و با کار یدی و فعالیت کارگری فرق داره. برنامه نویسی بیشتر شبیه شعر گفتنه. باید اون فکر بیاد. اینکه با توجیه عقب بودن پروژه، برنامه نویس رو بیشتر از زمانی که میتونه درش مفید باشه نگه داریم، کار درستی نیست. انقدر اسلحه پشت سر برنامه نویس نذارید که باید در یک زمان غیرمنطقی، کاری رو تحویل بده. شاید مشکل از مهندسی نرم افزار باشه.
 • برنامه نویسا برده های شما نیستن، گرفتن سفته های حسن انجام کار غیرقانونیه و استفاده از اون ها برای ایجاد رعب و وحشت و سو استفاده برای بردگی کشیدن از اون ها واقعا غیراخلاقی و غیرقابل قبوله

بخش دوم، آنچه باید برنامه نویسان بدانند:

 • شما به عنوان یک کارگر باید از حقوق خودتون اطلاع کامل داشته باشید تا خدای ناکرده کارفرمایی از این بی اطلاعی شما سواستفاده نکنه
 • بیمه حق هر کارگر ساده ایه، و کارفرما وظیفه داره قانونا از اولین روز کار کارگر رو بیمه کنه، حقه ی سه ماه تعویق در بیمه کار بسیار ناپسند و غیرقانونیه که نباید بهش تن بدین و از کارفرما بخواین که از اولین روز کارتون شما رو بیمه کنه.
 • صدور فیش حقوقی و مشخص بودن فرمول محاسبه ی حقوق برای کارمندان اعم از برنامه نویس و غیر برنامه نویس وظیفه ی کارفرماس و از بدیهیات یک همکاریه، حتما این فرمول ها رو شفاف بگیرید و فیش حقوقی تون رو حتی دستنویس از کارفرما بخواین.
 • گرفتن سفته بابت حسن انجام کار یه کار غیرقانونیه و شما نباید بهش تن بدین، اما اگر بنا به شرایطی مجبورید پس بهتره هنگام پر کردن و تحویلش نکات زیر رو در نظر داشته باشین :
 1. در قسمت بابت بنویسید: بابت ضمانت حسن انجام کار قرارداد شماره فلان و غیر قابل انتقال به غیر
 2. حتما از سفته ای که میدید کپی بگیرید
 3. سعی کنید بابت تحویل سفته ازشون رسید بگیرید اگر هم ندادند حتما دو مورد اولی رو رعایت کنید.
 4. هیچ وقت پشت سفته رو دو بار امضا نکنید چون قابل انتقال به غیر میشه
 5.  هرگز و هیچ وقت سفته ی سفید به کسی ندین
 6.  شماره ی سفته های تحویلی حتما باید در قراردادتون بیاد به هیچ وجه از این موضوع کوتاه نیاین
 • از طریق شماره تلفن ۱۴۲۰ به سادگی میتونید تخلفات بیمه ای رو به سازمان تامین اجتماعی اطلاع بدین و حتی درخواست بازرسی نامحسوس هم از طریق تلفن سازمان مقدوره

بخش سوم، آنچه دولتی ها باید بدانند :

عموما وقتی یک جامعه را نسبت به یک عامل گرسنگی بدهیم (حتی در ریاضیات و آمار) ، باعث عطش و بی قراری و در نهایت آشوب در آن بخش جامعه نسبت به آن فاکتور و حوزه های مرتبطش آشوب و نا به سامانی رخ می دهد و جنگ برای زنده ماندن شروع می شود، متاسفانه این جنگ برای زنده ماندن نفس کارآفرینان رو بریده و شاید اگر این جنگ نبود، شرایط بسیار عادلانه تری برای سطوح مختلف اکوسیستم رقم می خورد ، ما برخلاف تمام آنان که می گویند: “نرود میخ آهنین در سنگ” ، هنوز امیدواریم و این آرمان نسل ماست که “یه روز خوب میاد..”

درباره مسعود بیگی

مسعود یه خوره ی اکوسیستم کسب و کارهای آنلاینه که به همراه محسن سرمست بنیانگذاران تندتک شدن و دارن تلاش میکنن دانش خودشون رو با اکوسیستم به اشتراک بگذارن و همینطور نقش دیده بانی رو با عدالت در اکوسیستم داشته باشن. اگه به مشاوره در بخش های فنی و مدیریت پروژه هاتون نیاز دارید همیشه میتونید رو کمکش حساب کنید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

وبینار ایوند

راهنمای ورود به وبینارهای ایوند

Reading Mode براش شروع وبینار  باید وارد سایت ایوند شوید، و سپس به بلیط های ...